modernistyczna willa miejska w sąsiedztwie parku

Nowoczesny dom modernistyczny z elewacją w kolorze białym i czarnym z pracowni architektonicznej z Łodzi

20/18

inwestycja dom jednorodzinny 

lokalizacja Łódź

liczba kondygnacji 2 pełne

powierzchnia użytkowa 165m2

powierzchnia netto 195m2

powierzchnia zabudowy 183m2

technologia budowy ściany murowane z pustaków ceramicznych, stropy żelbetowe monolityczne, ławy fundamentowe żelbetowe

elewacja tynk biały mineralny oraz tynk grafitowy 

dach płaski

Wygląda na to, że jednorodzinna architektura modernistyczna ma się u nas dobrze i wzbogacona o nowe rozwiązania stylistyczno-materiałowe znów cieszy się sporym zainteresowaniem, szczególnie na obszarach zurbanizowanych. Ale nie ma się co dziwić. Proste formy i brak ozdobników przekładają się na uniwersalność i ponadczasowość. A do tego - abstrahując w tej chwili od absurdalnych czasem wymogów w planach miejscowych czy decyzjach o warunkach zabudowy - dziś nie widać powodów, dla których wszystkie domy powinny mieć nachylone dachy i poddasza użytkowe. Współczesne technologie doskonale radzą sobie z wodą i śniegiem na zupełnie płaskich powierzchniach a inwestor otrzymuje piętro o pełnej wysokości i bryłę domu dobrze wpisującą się w miejską tkankę.

Program funkcjonalny jest dość skromny ale też takie były oczekiwania trzyosobowej rodziny a do dyspozycji działka o powierzchni nie przekraczającej 600m2. W środku mamy zatem dwie sypialnie na piętrze z widokiem na pobliski park, gabinet, łazienkę, garderobę oraz bardzo wygodny, wysoki salon z jadalnią i aneksem kuchennym. Strefa dzienna została mocno doświetlona i otwarta na ogród dzięki przesuwnym oknom o wysokości trzech metrów i dwóm dużym świetlikom. Częściowo zadaszony taras łączy salon i kuchnię z niewielkim ogrodem i zdaję się być niemal kolejnym pomieszczeniem. 

Całość w kontrastowych odcieniach bieli i grafitu doskonale koresponduje z otaczającą zielenią - zarówno tą zastaną jak i projektowaną, która na tak małej działce i w dość gęstej zabudowie okazuje się niezbędnym elementem pozwalającym zachować ciszę i prywatność.

 

projekt domu | TRIHOUE Architektura Krzysztof Gajda | architekt Łódź | Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione w obrębie domeny www.trihouse.pl objęte są prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (t.j. Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.